keskiviikko, huhtikuu 05, 2006

Italiaan!

Tämän hetkinen sää on tehnyt tehtävänsä:

Päätimme sitten repäistä. Lähdemme Pesaroon kahdeksi viikoksi kesäkuussa. Tiedossa on kulttuurimatkailua, Urbino on kulman takana ja Firenzeenkin vain parin tunnin junamatka. Rannallakin ehditään varmasti oleilla ja etsiä minulle lisää Lana Gatton lankoja.;) Tiedossa tramezzineja ja muita herkkuja, aah!

Viime vuonna syyskuussa lomailimme Riccionessa ja teimme retkiä Riminiin ja Ravennaan. Ravennan mosaiikit olin halunnut nähdä jo monta vuotta, kun kirjoissa olin nähnyt niistä kuvia. Livenä mosaiikit ovat taianomaisia.

San Vitalen basilica Ravennassa, kuva siipan ottama:


On muuten varmaan turha kertoa, että viime vuonna filmijärjestelmäkamerallani otettuja kuvia ei ole vieläkään kehitetty.;)

6 Comments:

Anonymous Oola said...

Ooohhh reissua pukkaa taas! Kivakivaa teille! :) Firenze on iiiihana, lempikaupunkejani heti Prahan jälkeen. Kun vain pääsisi sinne uudestaan... Kesällä ajattelin tehdä reissun Tallinnaan, olisi sitten ensimmäinen ulkomaanmatka kolmeen vuoteen. Matkakuume! Marraskuussa Lontooseen viikonlopuksi.

8:59 PM  
Blogger Lupus Celestialis said...

Mekin olemme menossa Tallinnaan, lähde yhteismatkalle! Voimme tutustuttaa sinut luottohotelliimme Tallinkiin (****) :)

9:15 PM  
Blogger Mielitty said...

Juu, Oola lähde vain mukaamme Tallinnaan, kolutaan kaupat, ravintolat ja torit!

9:32 PM  
Anonymous Oola said...

Milloin lähdette? Oppaat olisi kyllä påp, kun itse käynyt kerran vain kääntymässä. :)

2:31 PM  
Blogger Mielitty said...

Oisko ennen Italiaan lähtöä vain sen jälkeen. Siippa ehdotteli toukokuun loppua. Tästä ehditään kyllä neuvotella.;)

9:23 PM  
Anonymous Oola said...

Toukokuun loppu olis påp. Ei pahin sesonkiaika vielä ja olis rahaakin. :)

12:14 PM  

Lähetä kommentti

<< Home